Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorski brak swobody biznesu

Kazimierz Netka
Niewesoło wypadła ocena swobody działalności gospodarczej w Pomorskiem. Okazuje się, że w naszym regionie jest gorzej niż w innych województwach. Pomorskie może nawet popaść w stan stagnacji.

Takie są wstępne wyniki analiz przeprowadzonych w ramach "Regionalnego monitoringu swobody działalności gospodarczej" - projektu, którego liderem jest Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym w Warszawie. Od maja uczestniczy w nim Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza.

Raport regionalny z monitoringu swobody działalności gospodarczej przynosi wiele interesujących spostrzeżeń. Po pierwsze, przedsiębiorstwa nie są w gminach traktowane na równi z przeciętnymi obywatelami - wynika z informacji, które uzyskaliśmy od Michała Górskiego, pełnomocnika zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza ds. samorządów. Zwykli obywatele mogą składać projekty uchwał do rad gmin. Wystarczy, że zbiorą odpowiednią liczbę podpisów. Nie ma zaś takich możliwości dla sektora przedsiębiorstw. Biznesmeni proponują w związku z tym, by projekty uchwał mogło złożyć np. 100 przedsiębiorców lub samorząd gospodarczy, który skupia co najmniej 100 członków. Wtedy można by mówić o prawie przyjaznym biznesowi.

Województwo pomorskie jest liderem w pozyskiwaniu unijnych funduszy - zauważają autorzy raportu. Zwracają jednak uwagę, że biznesmeni chcieliby w większym stopniu uczestniczyć w planowaniu celów strategii realizowanej w ramach wydatków z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zauważa się bowiem nieprawidłowości w podziale środków na poszczególne priorytety. Dlatego przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia rozwoju przedsiębiorstw. Ich zdaniem, w ramach programu Kapitał Ludzki jest nadmiar funduszy i są one wydawane "na siłę".

Niepokojące są - zdaniem autorów raportu - zmiany zachodzące na rynku pracy. Przez co najmniej dwa lata poziom bezrobocia był u nas niższy od średniej krajowej. Od grudnia 2009 roku sytuacja jest odwrotna. Może to świadczyć o stagnacji rozwoju regionu na tle rozwoju kraju. Niepokojące jest utrzymywanie się w sześciu powiatach Pomorskiego stopy bezrobocia powyżej 20 proc., co wskazuje na trwałe ograniczenie rozwoju tych obszarów.

Przedsiębiorcy wystawili też oceny samorządom terytorialnym wszystkich szczebli w Pomorskiem. Średnio jest to 3,4 w skali 1 -6 stopni. Najwyżej oceniono funkcjonowanie jednostek na poziomie powiatowym (3,57). Najgorzej jest zaś w gminach: 3,19. Funkcjonowanie samorządów w odniesieniu do środowiska przedsiębiorców ocenić należy jako wymagające poprawy, szczególnie w zakresie wspomagania przedsiębiorczości i współpracy ze środowiskiem biznesu - wynika z danych udostępnionych nam przez Michała Górskiego, pełnomocnika zarządu RIGP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto